close
دانلود آهنگ جدید
بوستان جنگلی وکیل آباد

مشهد گردی

banner ads

بوستان جنگلی وکیل آباد

یکی از پارک های وسیع و قدیمی مشهد، بوستان جنگلی وکیل آباد است. این بوستان در جنوب غربی مشهد در بستر رودخانه طرقبه با قدمت چند صد ساله که از آب جاری رودخانه و یک رشته قنات بهره می برد، واقع شده و با بولوار عریض و زیبای وکیل آباد به میدان آزادی متصل می گردد. این باغ در گذشته به نام میرطراز شناخته می شد. در سال 1348 توسط مالک آن حاج حسین ملک، به صورت رسمی وقف استفاده عموم و به شهرداری مشهد واگذار شد و هم اکنون جزء محدوده خدماتی منطقه 9 می باشد. این باغ دارای محدوده ثبت شده ای نبوده است و چون باغ محصور نبوده است،  از جهات مختلف مورد تعرض مردم، نهادها و سازمان قرار گرفته است.
از بعد همجواری، این بوستان از جنوب به املاک نیروهای انتظامی، از شرق به ارتفاعات مجاور رودخانه، از شمال به ورودی قدیمی وکیل آباد مجاور پل پرتوی، از شمال غرب به اراضی حد فاصل جاده طرقبه و اراضی باغ که بعضا توسط موسساتی تصرف شده، از غرب به باغ احداثی توسط مردم در اراضی مورد ادعای وکیل آباد و از جنوب غربی به ورودی از جاده طرقبه و کارخانه مبل دقت مشرف می باشد.
بوستان وکیل آباد، با مساحت بیش از هفتاد هکتار با آب قنات آبیاری می شود. از مهمترین ویژگی های این مکان، وجود درختان سر به فلک کشیده چنار و کاج می باشد. آب مورد نیاز این گردشگاه از طریق قناتی که سرچشمه آن بند گلستان بوده تامین می شود و رودخانه بسیار زیبایی نیز در سطح آن جاری است. این بوستان قدیمی از گذشته های دور به عنوان یکی از مراکز ییلاقی مشهد مورد توجه بوده و شهرداری با احداث خیابان و جدول بندی و کف سازی معابر و ایجاد آب نما و برق کشی و اقامتگاه های موقت و تاسیسات بهداشتی و وسایل بازی کودکان و کافه رستوران بر جاذبه های این بوستان افزوده است.

مطالب پیشنهادی

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها